Choose fontsize:
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir stilisttin yapması gereken görevleri nelerdir sizce?  (Okunma Sayısı 2339 defa)
Aktif Üye
**

« : Mayıs 20, 2007, 12:05:20 ÖÖ »
Arkadaşlar ben 9 aydır stilist olarak bir firmada çalışıyorum.( Şu an çalıştığım 2, işim) Eski iş yerimde çizimlerimi yapar nakış baskı vs gibi işlemler varsa onları takip eder piyasayı gezerek ne var ne yoksa araştırır ve tekrar işime dönerdim.Yani olması gerekenleri yapıyordum ve herkeste memnun kalıyordu.Ama şu anki yerimde resmen fason takipçiliği yapıyorum hangi modelden ne kadar kesilmiş,adetlerini hesaplayarak aksesuar alıyorum nakışçıya iş veriyorum yani partideki işleri (jakron cep nakış vs) yalnız numune değil partiden mal hesaplıyorum.
        Yani yapılması gereken bu değil diye düşünüyorum,arkadaşlar bu işe yeni başladım ama bunlar bana saçma geliyor.İnanın bana insanlara iş vermekten koleksiyonumu hazırlayamıyorum.Siz ne düşünüyorsunuz gerçekten merak ediyorum.Sizce bir stilist tam olarak bu detaylara girmeli mi?
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2007, 09:04:19 ÖS Gönderen: sugar » Logged
jasmin_8686
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2007, 08:30:54 ÖS »
ben tecrübeli değilim ama kendimce yorumumu yapmak istiyorum.bence stilistin görevi tasarlamak ve hayata geçirilme aşamasına kadar tam olarak getirebilmektir.kalıp vs.bilmesi zorunlu değil ama bilse onun avantajına olan birşeydir.
ben böyle düşünüyorum..
Aday Modacı

...

« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2007, 12:42:30 ÖÖ »
jasmıne katılıyorum .... her asamayı takıp etmelı..

...
Aktif Üye
**

« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2007, 12:53:06 ÖS »
arkadaşlar elbette numunesini bir stilist takip etmeli nakış baskı vs ne olacaksa hatta iplik rengine kadar belirlemeli ama bu takip olayı sadece numune için geçerlidir öyle değil mi yani bir stilisti imalattan sorumlu kim tutabilirki arkadaşlar bu saçmalık olmaz mı.Bu işi takip edecek zaten insanlar var....sizde benim gibi mi düşünüyorsunuz.... Huh Huh Huh
Yeni Üye
*

« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2007, 07:56:36 ÖS »
bana gore bı stlısıtın gorevı modelı bulup uygulamak baskısı nakısı desenı aksesuraı ve ımalat fıyatını hesaplamak malum fırmalar ucuza uretmeye calısıyo ve her fırmanın butcesı ayrıtekstıl pıyasası boyle bıde ses cıkarmayınca yuklenıyolar nerden nasıl yaralanabılırız dıye bende cok yasadım hatta makınaya bıle oturmak zorunda kalmıstım herkez yasıyor dayana bıldın kadar dayan ama sneın gorevın deıl ımalatla ılgılenmek hele fasona cıkmak asla bunları bıl ama genede suan yapmalısın
jasmin_8686
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2007, 01:06:00 ÖÖ »
arkadaşlar elbette numunesini bir stilist takip etmeli nakış baskı vs ne olacaksa hatta iplik rengine kadar belirlemeli ama bu takip olayı sadece numune için geçerlidir öyle değil mi yani bir stilisti imalattan sorumlu kim tutabilirki arkadaşlar bu saçmalık olmaz mı.Bu işi takip edecek zaten insanlar var....sizde benim gibi mi düşünüyorsunuz.... Huh Huh Huh
kesinlikle senin gibi düşünüyorum.doğrusu da bu bence.
Aday Modacı

« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2007, 01:38:49 ÖS »
stilist, tasarımını hayata  geçirene kadar baskı nakış aksesuar kumaş kalıp herneyse  bunların hepsini  takip eder.. imalattan sorumlu değildir.. bu fason takipçilerinin işidir.. ve genelde iş verenler,,  tasarım+kalıp+aksesuartakibi+fasonişler vs.. vs.. vs...  bu işleri bi arada götürmek ve bir iki kişiye yüklemek isterler  hep... ama kendi zararlarınadır.. herkez kendi işini yapmalı.. Roll Eyes

CoreldrawX4 DERSİ VERİLİR
öğretme garantili + teknik çizimlerde kullanılabilecek birçok baz beraberinde   
igilenenler bana siteden mesajla ulaşabilirler
Çok Aktif Üye

« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2007, 10:56:43 ÖÖ »
akadaslar stilist sadece tasarlar modeli herseyiyle kağıtta hazırlar sonrası modeliste aittir ben böle düşünüyorum ve bu sekilde calıştım .

yaşadınmı büyük yaşayacaksın ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına...çünkü ömür dediğimiz şey hayata sunulmuş bir armağan ve hayat sunulmuş bir armağan insana...
Aktif Üye
**

« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2007, 02:54:52 ÖS »
bana gore bı stlısıtın gorevı modelı bulup uygulamak baskısı nakısı desenı aksesuraı ve ımalat fıyatını hesaplamak malum fırmalar ucuza uretmeye calısıyo ve her fırmanın butcesı ayrıtekstıl pıyasası boyle bıde ses cıkarmayınca yuklenıyolar nerden nasıl yaralanabılırız dıye bende cok yasadım hatta makınaya bıle oturmak zorunda kalmıstım herkez yasıyor dayana bıldın kadar dayan ama sneın gorevın deıl ımalatla ılgılenmek hele fasona cıkmak asla bunları bıl ama genede suan yapmalısın
anladım köprüyü geçene kadar diyorsun maksat biraz daha tecrübe edinmek.Sanırım karşısındaki insanları  yeterince tecrübeli görmediklerinden istediğimi yaptırırım diye düşünüyorlar.Sonuçta  10 yıllık işinde usta bir stilist asla kendi işinden başka hiç bir iş yapmaz.Kaldıkı bu zihniyetteki firmalarda işinde tecrübeli birini almazlar  çünkü onlar artık kararlı ve kendinden son derece emin olan ve asla kendinden taviz vermeyecek insanlardır dolayısıyle çok başarılıdırlar.Bazı patronların zihniyetinde ne kadar çizim yapsa o kadar kardır bana diyor başka işleride yaptırıyor ve az maaş veriyorlar...Zaten bu yüzden tecrübeli birini tercih etmiyorlar....buda işin acı kısmı zaten....ve sen malesef ileride başarıya ulaşmak için bütün bunlara katlanmak zorunda kalıyorsun kendin için... geleceğin için....
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2007, 12:11:17 ÖS Gönderen: sugar » Logged
ben sen
Yeni Üye
*

« Yanıtla #9 : Haziran 04, 2007, 05:09:33 ÖS »
...
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2011, 12:27:23 ÖÖ Gönderen: coolbery » Logged

cool
_@demerve_
Aktif Üye
**

« Yanıtla #10 : Temmuz 30, 2007, 09:54:37 ÖÖ »
piyasada öyle çakallar varki tabiri caizse kullanmaya çalışıyorlar elemanlarını.bu sırf tekstildede değil arkadaşlar her alanda var.ama tabiki tecrübeden kaynaklanan eksiklik bizimkisi.bence dayanmalısın.pes etme...eminim başarırsın Wink

DesiGneR_by MRV
ISILAR_62
Yeni Üye
*

« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2007, 04:49:23 ÖS »
bence çok sacma arkadaslar bir stilistin gorevı bunları yapmak degıldırr.... senın faonda ne ısın varrrr...
ISILAR_62
Yeni Üye
*

« Yanıtla #12 : Ağustos 05, 2007, 04:52:28 ÖS »
ben stilist degilim ama lectra da kalıp cıkarıyorum...

Yeni Üye
*

« Yanıtla #13 : Ağustos 14, 2007, 11:11:22 ÖS »
ben de stilistlik diye girdiğim ve çalıştığım birçok yerde bu tür zihniyette işverenle karşılaştım hatta daha stilist demeyi beceremeyen ne iş yaptığını bilmeyen o kadar işveren var ki! Ne yazıkki bunu sana yaptıran senden alabildiği kadarını alır ve aslında senin işinin o olmadığını bir türlü anlamak istemez Türkiye de bu iş o kadar zor  işte ... bence bir an önce kendine uygun bir iş bul ve kendini dahada geliştirebileceğin bir yerde huzurla yap koleksiyonu ...bu tür çalışmalar sana çok şey kazandırmaz kaybettiklerinin yanında köreltir hevesini kaçırır...
Yeni Üye
*

« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2007, 05:49:23 ÖS »
benCede her aşamayı takip edip sık sık kontrol edilmeli yapılan işin temiz vede güzel olmasında disiplinli calışmanın buyuk katkısı olduguna inanıyorum Kiss
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: